Czy krioterapia jest skuteczna w leczeniu kręgosłupa?

Efekty uboczne krioterapii

Krioterapia może być stosowana w leczeniu bólu pleców, zarówno jako leczenie zlokalizowane, jak i rozwiązanie dla całego ciała. Może być również stosowana w przypadku zapalenia stawów. Jest kilka czynników, które należy rozważyć przed zastosowaniem krioterapii na kręgosłupie. Jednym z nich jest koszt.

Krioterapia całego ciała

Krioterapia działa poprzez obniżenie temperatury tkanek – fragment ten został zaczerpnięty od specjalistów strony samedino.com. Ta zmiana temperatury wpływa na temperaturę ciała. Powstały szok sensoryczny aktywuje autonomiczny układ nerwowy. Reakcja ta obejmuje podwyższony poziom noradrenaliny, zwiększoną zmienność rytmu serca i ciśnienie krwi. Zimno powoduje również zwężenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych, uwalniając białka przeciwzapalne.

Oprócz leczenia kręgosłupa, krioterapia całego ciała ma wiele innych zastosowań. Może pomóc zmniejszyć bóle stawów, mięśni i obrzęki, a także zmniejszyć skutki zapalenia ścięgien i kaletek. Krioterapia może również pomóc w zmniejszeniu depresji i niepokoju, a także może być skuteczna dla sportowców i osób cierpiących na zmęczenie po treningu. Może być również stosowana jako część programu kontroli wagi. Pacjenci zazwyczaj spalają do 500 do 800 kalorii po sesji.

Krioterapia ma pewne pozytywne skutki dla kręgosłupa, w tym zmniejszenie bólu i poprawę zakresu ruchu w odcinku lędźwiowym. Potrzeba jednak więcej badań, aby określić, czy krioterapia całego ciała jest skuteczna w leczeniu bólu pleców. Przed poddaniem się temu zabiegowi należy zasięgnąć porady lekarza.

Śmierć komórki

Krioterapia zabija guzy i inne komórki poprzez serię kroków prowadzących do śmierci komórki. Podczas leczenia pacjent leży na stole zabiegowym, a jego guz jest wielokrotnie zamrażany. Proces ten obejmuje zazwyczaj dwa do trzech cykli zamrażania i rozmrażania. Po zabiegu, białe krwinki pracują nad usunięciem martwej tkanki.

Procedura ta jest bezpieczna i skuteczna, a także stanowi realną opcję leczenia wielu schorzeń kręgosłupa. W jednym z badań 96 starszych mężczyzn z przewlekłym bólem dolnej części pleców poddano WBC. Połowa z nich była również leczona ćwiczeniami fizycznymi. Po leczeniu pacjenci wykazali znaczną poprawę.

Krioterapia może być również stosowana w leczeniu niektórych problemów wewnętrznych, takich jak zaburzenia szyjne i rak wątroby. Stosuje się ją również w leczeniu różnych bolesnych stanów, w tym skurczu mięśni i opóźnionej bolesności mięśni. Krioterapia działa poprzez zamrożenie tkanki pod skórą i w rdzeniu kręgowym. Niska temperatura obniża próg aktywacji receptorów bólowych i spowalnia przewodzenie sygnałów nerwowych związanych z bólem. Ma to działanie miejscowo znieczulające i zmniejsza ból.

Skuteczność długoterminowa

Chociaż ilość dowodów na poparcie skuteczności krioterapii w leczeniu bólu jest ograniczona, w niektórych badaniach odnotowano obiecujące wyniki. Na przykład, pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów zgłaszali znaczące zmniejszenie bólu po otrzymaniu kursu zimnych okładów. Ponadto uczestnicy zgłaszali poprawę zakresu ruchu i poziomu energii, co sugeruje, że krioterapia może poprawić ogólną jakość życia.

W jednym z badań 20 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym poddano 20-dniowemu cyklowi krioterapii z wykorzystaniem WBC w temperaturze od -110 do -160 stopni C. Oceniano ich przed i po terapii pod kątem bólu i aktywności choroby. Pacjentów oceniano również pod kątem długości mięśni miednicy implikowanych w zespole przeciążeniowym, ciśnienia bólu więzadeł miednicy oraz obecności objawu Patricka.

Chociaż konwencjonalna radioterapia jest skuteczna w obkurczaniu guzów i kontrolowaniu bólu, nie jest w stanie kontrolować bólu u pacjentów z małymi przerzutami do kręgosłupa. Ponadto dawki promieniowania muszą być bardzo niskie, aby nie uszkodzić rdzenia kręgowego. Z drugiej strony, SBRT jest zaprojektowany tak, aby bardziej precyzyjnie celować w guzy. Oznacza to, że pacjenci z małymi przerzutami mogą być leczeni mniejszą liczbą sesji konwencjonalnej radioterapii.

Koszt

Krioterapia to rodzaj nieinwazyjnego leczenia, które zamraża komórki nowotworowe. Wykorzystuje się do tego cienką igłę przypominającą różdżkę, zwaną krioprobówką. Jest ona wprowadzana w obszar nowotworowy, a do igły pompowany jest gaz, który zamraża tkankę. Proces ten jest powtarzany kilkakrotnie podczas jednej sesji leczenia. Zabieg ten może pomóc złagodzić ból i inne objawy związane z rakiem. Jest ono również znane jako krioterapia lub krioablacja przezskórna.

Pojedyncza sesja krioterapii może kosztować od 20 do 80 dolarów. Seria zabiegów może kosztować kilkaset dolarów. Nie jest ona pokrywana przez ubezpieczenie zdrowotne w USA. Nie jest to również niezawodna metoda leczenia jakiejkolwiek konkretnej choroby lub schorzenia. Co więcej, nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że może ona poprawić wyniki sportowe lub złagodzić ból.

Krioterapia jest stosowana w przypadku różnych stanów chorobowych. Działa kojąco na obrzęknięte tkanki i może trwać dłużej niż inne zabiegi. Pomaga również w leczeniu stanów zapalnych. Ciało jest w stanie szybciej się wyleczyć, gdy jest wystawione na działanie bardzo niskich temperatur.

Podobne tematy