Elektrokoagulacja szyjna – co to jest?

Elektrokoagulacja nosowa

Elektrokoagulacja szyjki macicy jest szybką i skuteczną procedurą chirurgiczną, która może usunąć inwazyjne guzy szyjki macicy. Procedura ta nie wymaga kosztownego sprzętu kapitałowego ani konserwacji, nie ma też fizycznego ryzyka dla pacjentki ani personelu medycznego. Ponadto, jest to prawdziwa procedura ambulatoryjna z minimalną zachorowalnością chirurgiczną. Dodatkowo, nie ma ryzyka dla płodu, a procedura nie upośledza funkcji reprodukcyjnych.

Diatermia elektrokoagulacyjna

Diatermia elektrokoagulacyjna szyjki macicy (CED) jest techniką likwidacji zmian przedrakowych szyjki macicy, która w większości przypadków jest bezpieczna i skuteczna. Technika ta jest stosunkowo szybka i łatwa do wykonania. Wykorzystuje ona wewnątrzszyjkową infiltrację środka znieczulenia miejscowego, a dodatkowa analgezja nie jest wymagana. Koszt tej procedury jest minimalny i może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Zachorowalność chirurgiczna jest minimalna, a pacjenci mają wysoki odsetek wyleczeń.

Do badania zrekrutowano 61 pacjentek, które chorowały na śródnabłonkowe nowotwory szyjki macicy. Kobiety były nieciężarne, a ich zmiany nie były inwazyjne. Do selekcji pacjentek użyto kolposkopu. Spośród 450 leczonych pacjentek, 28 miało zmiany resztkowe; 8 zostało wyleczonych za pomocą powtórnej diatermii. U pozostałych 13 chorych wystąpiły istotne powikłania. Ogólny odsetek wyleczeń wyniósł 95,4%, przy czym ryzyko nawrotu było większe w przypadku zmian inwazyjnych – informacja ta jest zasługą autora strony i-poradniki.pl.

Parowanie laserowe

Elektrokoagulacja szyjki macicy jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego szyjka macicy jest parowana za pomocą lasera. Zabieg wykonywany jest przez nacięcie o średnicy minimum 3 mm. Laser działa na tylny aspekt szyjki macicy. Zabieg przeprowadzany jest na głębokość od pięciu do siedmiu mm. Moc jest zwiększona do około trzydziestu do czterdziestu W. Wiązka laserowa ma wielkość plamki dwóch mm. Wiązka lasera jest skierowana do wewnątrz i odparowuje tkankę szyjki macicy do minimum 1 cm, z marginesem obwodowym wynoszącym trzy mm. Laser operuje do poziomu kanału szyjki macicy, przy minimalnym krwawieniu podczas zabiegu.

Zabieg może być wykonywany przez kilku ginekologów w tym samym szpitalu. Jego wykonanie trwa do 14 minut. W większości przypadków krwawienie pooperacyjne jest minimalne, chociaż u jednej pacjentki wystąpił wtórny krwotok z szyjki macicy. U jednej pacjentki wystąpił również znaczny artefakt laserowy.

Koagulacja w podczerwieni

Technika ta wykorzystuje promień podczerwieni, który wnika w tkankę z szybkością światła i przekształca go w ciepło wewnątrz tkanki. Czas trwania impulsu określa głębokość koagulacji. Timer pozwala operatorowi wybrać pożądany czas trwania impulsu od 0,5 do 3 sekund. Czas ten jest wystarczający do wywołania koagulacji na głębokość czterech milimetrów. Strefa graniczna martwicy jest wąska, a nabłonek podstawny jest uszkodzony w mniejszym stopniu.

Zabieg jest szybki i bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Pacjenci zgłaszali minimalny ból pooperacyjny i wydzieliny.

Powikłania

Zabieg polega na elektrokoagulacji naczyń krwionośnych szyjki macicy. Jest on stosowany w leczeniu zwężenia szyjki macicy. Istnieje jednak kilka powikłań związanych z tym zabiegiem. Jednym z takich powikłań jest krwotok z rany. Może on wystąpić podczas zabiegu konizacji lub po jego zakończeniu. Pacjenci, u których wystąpi krwotok z rany muszą otrzymać transfuzję krwi w ciągu 7 dni od zabiegu. Inne poważne powikłania to krwotok zaotrzewnowy i uszkodzenie pęcherza moczowego.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z elektrokoagulacją szyjki macicy. Do tych zagrożeń należą: amenorrhea z hematometra i wydłużenie cykli miesiączkowych w stosunku do stanu przedoperacyjnego. Inne krótkoterminowe powikłania mogą obejmować infekcje, uszkodzenia moczowodu i krwiaki zaotrzewnowe.

Skuteczność

Elektrokoagulacja szyjki macicy jest zabiegiem, w którym chirurg wykorzystuje energię elektryczną do zniszczenia tkanki nowotworowej w jamie macicy. Procedura ta jest często stosowana w leczeniu dysplazji szyjki macicy i często stanowi bezpieczną, skuteczną alternatywę dla operacji. Ponadto, pacjenci zazwyczaj mają minimalną zachorowalność. Badania wykazały, że elektrokoagulacja jest skuteczna u ponad 98% chorych na CIN, a procedura jest bezpieczna i stosunkowo bezbolesna.

Technika ta jest stosowana do usuwania zmian przedrakowych szyjki macicy od ponad 25 lat, z doskonałymi wynikami. Ze względu na wysoki wskaźnik wyleczalności, nadaje się do ogromnego zakresu zmian. Dodatkowo, może skutecznie eliminować zmiany głębokie i rozległe.

Podobne tematy