Ból po mezoterapii – jak długo trwa?

Ból po mezoterapii - jak długo trwa?

Chociaż FDA zatwierdziła mezoterapię do leczenia utraty włosów, ma ona skutki uboczne. Te efekty uboczne obejmują infekcje i ból spowodowany wstrzyknięciem w skórę. Trwałe blizny są możliwe i mogą wystąpić. Ponadto, pacjenci mogą doświadczyć miejscowej martwicy, infekcji, a nawet niewydolności narządu, co może być śmiertelne. Większość pacjentów może wrócić do domu tego samego dnia i może powrócić do normalnej aktywności.

NLPZ

Niski odsetek pacjentów zgłaszał potrzebę stosowania NLPZ z powodu bólu po mezoterapii. Jednak pacjenci ci zgłaszali nawracające objawy i ponowne prośby o leczenie, nawet po trzech miesiącach terapii systemowej. Sugeruje to, że NLPZ są skuteczną opcją leczenia, gdy występuje choroba zapalna, a mezoterapia oferuje również lokalne korzyści regionalne. W kolejnych akapitach omawiamy kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać przed przepisaniem NLPZ na ból po mezoterapii.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy przeanalizowali stosowanie NLPZ w przypadku bólu po mezoterapii u pacjentów z nieurazowym bólem dolnej części pleców, przewlekłymi dolegliwościami związanymi z szyją i biczami oraz nieudanymi operacjami pleców. Badacze porównali również efekty mezoterapii z koktajlem lekowym i standardowym roztworem soli fizjologicznej. W badaniu nie określono jednak, w które miejsce wstrzykiwano leki – cytat ten jest udostępniony przez redaktora portalu agarecenzuje.pl.

NLPZ na ból po mezoredukcji mają różny czas trwania i farmakokinetykę. Jeśli jednak u pacjenta występuje stan zapalny, można wstrzyknąć kortyzon bezpośrednio do bursy w celu złagodzenia bólu. Steryd ten jest zwykle podawany z lidokainą, która zapewnia natychmiastowe uśmierzenie bólu. Obrazowanie ultradźwiękowe jest czasami wykorzystywane do prowadzenia zastrzyku. Zastrzyki mogą być połączone z suchym igłowaniem, zastrzykami w punkty spustowe lub osoczem bogatopłytkowym.

Leki z grupy NLPZ na ból po mezoredukcji mogą mieć pewne skutki uboczne. Oprócz potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, NLPZ mogą mieć szkodliwy wpływ na zdolność organizmu do funkcjonowania. NLPZ powinny być stosowane tylko w najbardziej odpowiedniej sytuacji. Mezoterapia nie wymaga jednak rozległego badania klinicznego i może być uznana za odpowiednie leczenie dla niektórych pacjentów.

Mezoterapia

Chociaż procedura jest ogólnie bezpieczna, zawsze istnieje ryzyko infekcji. Jak w przypadku każdej procedury medycznej, mogą wystąpić pewne efekty uboczne. Ból jest zwykle łagodny i krótkotrwały, więc sesja mezoterapii nie jest opcją dla osób z chorobą, która wymaga rozległego leczenia. Ta metoda poprawy kosmetycznej jest wykonywana poprzez wstrzykiwanie różnych związków do skóry. Związki te mają szereg korzyści dla skóry.

Proces mezoterapii polega na wprowadzeniu maleńkich igieł do środkowych warstw skóry w sposób liniowy w dół kręgosłupa. Następnie przez te igły wstrzykiwany jest płyn zawierający substancje uspokajające nerwy i przeciwzapalne. Po zabiegu na skórze pacjenta pojawiają się małe guzki. Oznacza to, że zabieg zakończył się sukcesem. Jak długo jednak trwa ból po mezoterapii?

Pacjenci poddawani mezoterapii mogą odczuwać niewielkie pieczenie i szczypanie podczas wstrzykiwania. Siniaki najprawdopodobniej znikną w ciągu tygodnia od zabiegu, ale niektóre osoby mogą odczuwać łagodny ból po mezoterapii. Ból w miejscu wstrzyknięcia może być tymczasowy, utrzymujący się przez dzień lub dwa. Siniaki mogą powodować niewielkie przebarwienia skóry, ale nie powinny przeszkadzać w aktywności czy poruszaniu się.

Choroby zapalne są jedną z najczęstszych przyczyn bólu po mezoterapii. Zabieg jest skuteczny w przypadku różnych stanów chorobowych, w tym zlokalizowanego bólu. Wiadomo również, że ma działanie synergiczne, ponieważ substancje aktywne są wstrzykiwane bezpośrednio do obszaru dotkniętego chorobą. W rezultacie mezoterapia ma zarówno działanie przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe. Przy prawidłowym stosowaniu mezoterapia może przynieść znaczną ulgę w bólu.

Mikroiniekcje

Proces mikroiniekcji jest powszechnym środkiem zaradczym na ból mięśni. Mezoderma jest środkową warstwą skóry, a mikroiniekcje do tej warstwy łagodzą ból i stan zapalny związany z zapaleniem stawów i problemami mięśniowymi. Od 1952 roku mezoterapia jest stosowana do łagodzenia bólu u zwierząt i została opracowana we Francji przez dr M. Pistora. W tym artykule zostanie omówiony sposób, w jaki mikroiniekcje mogą być stosowane do łagodzenia bólu po mezoterapii.

Pomimo ryzyka związanego z mikroiniekcjami, procedura ta stała się popularną opcją dla pacjentów. Zyskała ona popularność jako nieinwazyjna alternatywa dla procedur inwazyjnych. Mezoterapia to zabieg polegający na mikroiniekcjach konwencjonalnych leków do skóry właściwej w celu wspomagania leczenia korekcyjnego określonego obszaru. Po mezoterapii może wystąpić częste powikłanie – szybki wzrost prątków, najczęstszej przyczyny zakażeń skórnych.

Wstrzykiwane substancje mogą zawierać środki przeciwbólowe lub NLPZ. Środki te zmniejszają stan zapalny i ból po mezoterapii. Należy również pamiętać, że mikroiniekcje nie są odpowiednie dla każdego pacjenta. Różnią się one w oparciu o ich wiek, stan zdrowia, cechy fizyczne i potrzeby. Chociaż mikroiniekcje mogą być przydatne do łagodzenia bólu po mezoterapii, wyniki nie są gwarantowane.

Zabieg nie jest inwazyjny, ale nadal wymaga dokładnej dezynfekcji skóry. Lek podawany jest do naskórka za pomocą czteromilimetrowej igły. Mikroiniekcje wykonywane są przez lekarza doświadczonego w dermatologii, posiadającego odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie. Ponadto mezoterapia jest zabiegiem medycznym, dlatego należy zadbać o to, aby wykonywali go tylko przeszkoleni lekarze. Nie jest to prosta procedura, a jej wykonanie wymaga dużej wiedzy specjalistycznej.

Wypadanie włosów

Zastosowanie mezoterapii w przypadku wypadania włosów może rozwiązać przyczynę tego problemu. Zastrzyki medyczne mogą być złożone z osocza bogatopłytkowego lub komórek macierzystych, które są pozyskiwane z krwi pacjenta lub autologicznej tkanki tłuszczowej. To leczenie wypadania włosów polega na wielokrotnych iniekcjach w górną i boczną część skóry głowy. Początkowa faza leczenia obejmuje kilka zabiegów, a faza podtrzymująca obejmuje jedną sesję zabiegową co miesiąc.

Czas rekonwalescencji po mezoterapii wynosi zazwyczaj od czterech do pięciu dni i różni się w zależności od obszaru. W tym okresie pacjenci mogą odczuwać ból skóry głowy, a także przerzedzenie włosów wokół oczu i na czole. Te efekty uboczne są zazwyczaj tymczasowe i można je łatwo przezwyciężyć stosując pewną samoopiekę i automasaż. Zabieg może odwrócić utratę włosów, jeśli dotknięte obszary zostaną odpowiednio przygotowane do mezoterapii.

Podczas mezoterapii w skórę głowy wstrzykiwane są określone substancje chemiczne, witaminy, koenzymy i aminokwasy. Celem jest pobudzenie wzrostu nowych włosów poprzez regenerację korzeni i stymulację produkcji nowych mieszków włosowych. Ponieważ roztwór zawiera te składniki, poprawia krążenie krwi i zmniejsza stan zapalny. Stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla zdrowej skóry i włosów.

Chociaż zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego, mezoterapia jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu utraty włosów. Może nawet odwrócić łysienie u 30% pacjentów. Głównym celem mezoterapii jest poprawa wzrostu włosów, ponieważ pomaga ona przywrócić równowagę hormonalną i zwiększa metabolizm komórek. Pomoże to mieszkom włosowym stworzyć długie, gęste włosy. Procedura ta zmniejsza również stan zapalny i jest całkowicie bezpieczna i skuteczna w leczeniu utraty włosów.

Zarządzanie bólem

Stosowanie mezoterapii jest często wykorzystywane w leczeniu wielolekowym, ale istnieje również ryzyko interakcji lekowych. Pacjenci ze zlokalizowanym bólem mogą lepiej odpowiadać na mezoterapię, ponieważ jest to opcja akceptowalna. Jednak pojedyncza sesja mezoterapii nie powinna być stosowana zamiast systemowego leku przeciwbólowego. Istnieje duże piśmiennictwo dotyczące skuteczności mezoterapii i nie jest ona zalecana u każdego pacjenta.

W badaniu oceniano skuteczność i bezpieczeństwo mezoterapii jako metody leczenia bólu mięśniowo-szkieletowego. Populację badaną stanowiły osoby w każdym wieku z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi. Interwencją była mezoterapia, a grupą porównawczą – placebo. Głównymi wynikami badania były zmniejszenie bólu i poprawa funkcjonowania. Badacze nie zaobserwowali niekorzystnych efektów mezoterapii ani innych zabiegów na układ mięśniowo-szkieletowy.

Mezoterapeuta pracuje w miejscu urazu, aby zmniejszyć ból. Procedura wymaga zwykle trzech sesji, każda w odstępie ośmiu dni. Sesje są podobne do zastrzyków kortyzonowych. Zastrzyki są głębsze niż cztery milimetry, a ryzyko infekcji jest większe. Dlatego najlepiej poddać się mezoterapii tylko wtedy, gdy ból utrzymuje się lub towarzyszy mu poważne powikłanie.

W przeciwieństwie do iniekcji domięśniowych, mezoterapia śródskórna ma działanie oszczędzające leki. Oznacza to, że może być stosowana w przypadkach, gdy leki systemowe nie są tolerowane. Technika ta może również działać synergicznie z innymi metodami leczenia. W kilku badaniach wykazano zmniejszenie bólu po zastosowaniu mezoterapii. Zabieg ten jest bardzo skuteczny w przypadku bólu postherpetycznego. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest lekarstwem na wszystkie formy zapalenia stawów.

Podobne tematy