Czy krioterapia pomaga w leczeniu włókniaków?

Czy krioterapia pomaga w leczeniu włókniaków?

Istnieje kilka metod poddawania się krioterapii. Jedną z opcji jest krioterapia przezskórna prowadzona metodą MRI. Inną metodą jest krioterapia całego ciała. W niektórych badaniach stosowano sondy do krioterapii kompatybilne z MRI. Naukowcy wciąż badają bezpieczeństwo i skuteczność krioterapii całego ciała.

Przezskórna krioterapia kierowana przez MRI

Przezskórna krioablacja kierowana przez MRI to niechirurgiczna procedura, która celuje w fibroidy za pomocą zamrażania. Zabieg wykorzystuje MRI do celowania w guz i do monitorowania wzrostu mięśniaka. To zapewnia, że cały guz jest traktowany. Technologia ta została po raz pierwszy opracowana ponad dekadę temu.

Krioterapia przezskórna kierowana przez MRI jest wykonywana przy użyciu aparatu MR typu otwartego. Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu krioprobówki, która jest kierowana przez MRI. Ta technika obrazowania może zapewnić efekty tkankowe, do których należy zwiększenie szansy na powodzenie zabiegu. Procedura jest bezpieczna, a wyniki są obiecujące.

Pacjentki z włókniakami podpowięziowymi są zwykle leczone metodą laparoskopową – słowa te pochodzą od redaktora strony beautythermal.pl. Opisywano jednak również podejścia przezskórne z wykorzystaniem poradnictwa MRI. Zabieg polega na wprowadzeniu do włóknika krioprobówki. Zabieg może obejmować kilka cykli liofilizacji.

Zabieg można wykonać zarówno na dużych, jak i małych fibroidach. Chociaż u większości pacjentek leczono tylko jednego włókniaka, w ramach protokołu leczono również mięśniaki wielopostaciowe. Procedura jest bezpieczna i skuteczna dla kobiet z włókniakami. Procedura może zmniejszyć rozmiar włókniaków i zmniejszyć ból i inne objawy.

Przezskórna krioablacja prowadzona metodą MRI jest skuteczną i bezpieczną procedurą leczenia włókniaków. Krioterapia jest najstarszą techniką ablacji termicznej w medycynie i wiadomo, że jest bezpieczna. Krioterapia jest łatwa w użyciu, ma przyjemny efekt przeciwbólowy i jest całkowicie pozbawiona toksycznych produktów ubocznych. Nowe podejście przezskórne wykorzystuje kriosystem na bazie argonu i krioprobówkę w kształcie igły.

Przezskórna krioterapia prowadzona metodą MRI jest coraz częściej stosowaną metodą leczenia włókniaków macicy. Technika ta jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu włókniaków i została udowodniona w wielu badaniach. Ostatnie wieloośrodkowe badania wykazały niewielkie efekty uboczne i minimalną operacyjną utratę krwi.

Procedura jest wykonywana u pacjentek z hiperwaskularnymi włókniakami. Pacjentki zostały dobrane na podstawie wielkości i liczby włókniaków. Oprócz zmniejszenia rozmiaru i objętości włókniaków, procedura ta może również skrócić czas ablacji.

Sondy do krioterapii kompatybilne z MRI Sondy do krioterapii kompatybilne z MRI są dostępne, aby pomóc lekarzom w zamrażaniu włókniaków bez narażania ich na promieniowanie. Sondy te wykorzystują gaz argon jako kriogen i mogą tworzyć kule lodowe o średnicy od 2,5 do 3,0 cm. Mogą one także sterować wieloma sondami jednocześnie.

Dzięki tym sondom radiolog interwencyjny może współdziałać z procesem zamrażania i dostosować umiejscowienie sond. Krioterapia kompatybilna z MRI zwiększyła aktywność kliniczną w ostatnich latach i może zapewnić doskonałe wyniki u wybranych pacjentów. Rozwój sond do krioterapii kompatybilnych z MRI i integracja systemów kontroli kriogenu były krytyczne dla jej klinicznego wdrożenia.

Badacze zgłosili również zastosowanie sond do krioterapii kompatybilnych z MRI w dwóch ostatnich badaniach u pacjentów z nowotworami. Jedno z tych badań wykorzystywało skaner Proview 0,23T w konfiguracji otwartej i zostało przeprowadzone na 26 pacjentach. Zespół użył dwu- lub trzymilimetrowej sondy do krioterapii Galil. Zespół stwierdził, że procedura ta była bezpieczna i skuteczna w leczeniu guzów.

Ostatnie doniesienie Shingletona i Sewella wykazało obiecujące wyniki w leczeniu 20 pacjentów z guzami nerek. Badacze zastosowali kompatybilną z MRI sondę do krioterapii z kulą lodową Galil w celu uzyskania optymalnego pokrycia. Podali, że kula lodowa w obrazie MR korelowała z wielkością guza podczas zabiegu. Dodatkowo do monitorowania kuli lodowej w nerce pacjenta wykorzystano sekwencję T1w FSE.

W innym prospektywnym badaniu dotyczącym leczenia włókniaków macicy metodą MRgFUS odnotowano pozytywne wyniki u kobiet z klinicznie objawowymi włókniakami. W tym badaniu 100 kobiet z Wiktorii poddano leczeniu z użyciem systemu ExAblate 2000. Po leczeniu objętość włóknika znacznie się zmniejszyła i oceniano nasilenie objawów. Badacze mierzyli również bezpieczeństwo pacjentów i zgłaszali zdarzenia niepożądane.

Do leczenia włókniaków dostępne są sondy do krioterapii kompatybilne z MRI. Chociaż jest to stosunkowo nowa technologia, MRgHIFU jest doskonałą alternatywą dla histerektomii. Czas procedury jest jednak długi, co ogranicza liczbę pacjentek kwalifikujących się do zabiegu. Do zalet terapii HIFU kompatybilnej z MRI należą bezpieczeństwo i nieinwazyjność leczenia. Wadą jest jednak uzależnienie od dostępności urządzenia MRI.

System ExAblate 2000 uzyskał niedawno akceptację FDA. W badaniu kluczowym, obejmującym 192 kobiety z objawowymi włókniakami macicy, system ExAblate 2000 wykazał znaczące zmniejszenie objętości włókniaków u 70,6 procent uczestniczek. Ponadto u pacjentek w badaniu ExAblate zaobserwowano znaczące zmniejszenie objętości włóknika po sześciu miesiącach.

Wpływ krioterapii na włókniaki macicy

W najnowszym badaniu analizowane są efekty przezskórnej krioterapii w leczeniu włókniaków macicy. W technice tej wykorzystuje się obrazowanie TK i embolizację tętnicy macicznej w celu optymalnego pozycjonowania. Następnie do włókniaka wprowadza się krioprobówki. Procedura obejmuje zwykle kilka cykli zamrażania/ogonowania.

Do badania włączono 51 kobiet z objawowymi włókniakami macicy. Były one w wieku co najmniej 18 lat i miały fibroidy o średnicy mniejszej niż 10 cm. U wszystkich badanych po leczeniu nastąpiła istotna poprawa w zakresie objawów i punktacji HR-QOL. Doświadczyły również krótszego pobytu w szpitalu i mniejszej średniej operacyjnej utraty krwi.

Procedura jest bezpieczna i skuteczna dla większości kobiet z AA. Nie ma poważnych działań niepożądanych i jest uważana za efektywną kosztowo dla kwalifikujących się pacjentek. Ponadto ma potencjał, aby stać się leczeniem z wyboru dla wielu kobiet. Jest cennym dodatkiem do arsenału terapii spersonalizowanej.

Procedura nie jest odpowiednia dla kobiet z małymi włókniakami, ponieważ może spowodować krwawienie z macicy i ból w miednicy. Ponadto macica powinna być w co najmniej 16 tygodniu ciąży. Inne zabiegi ablacji laparoskopowej i przezskórnej nie są zalecane, ponieważ nie są konieczne z medycznego punktu widzenia.

Istnieje szereg innych alternatywnych metod leczenia włókniaków. Dieta i leki ziołowe mogą pomóc w złagodzeniu niektórych objawów. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić ich działanie. Zmiana diety i przyjęcie zdrowego stylu życia może poprawić jakość życia i zmniejszyć ryzyko rozwoju włókniaków.

Bezpieczeństwo krioterapii całego ciała

Krioterapia całego ciała może być bezpieczną opcją leczenia włókniaków. Jednak wyniki tych badań są wstępne i wymagają potwierdzenia w większych badaniach. Prospektywne badanie Institutional Review Board przeprowadzone przez Cowan i wsp. w 2002 roku wykazało pozytywne wyniki u pacjentek z włókniakami. Kobiety te miały objawy związane z guzami włókniaków macicy i przeszły badanie przedmiotowe oraz badanie MRI w celu pomiaru wielkości guza.

Procedura była dobrze tolerowana, a działania niepożądane były niewielkie. Wskaźnik NPV był wysoki (ponad 80%). Ogólny wskaźnik sukcesu był wysoki (brak reinterwencji). Średni czas obserwacji wynosił 19,4 + 8 miesięcy z zakresem od trzech do 38 miesięcy. Leczenie wiązało się z istotnym zmniejszeniem objętości SSS i fibroidów. Badacze nie zaobserwowali również istotnych działań niepożądanych.

Pomimo ograniczonych danych, zabieg jest bezpieczny dla większości kobiet. Generalnie pacjentki są dobrze tolerowane i wykazują dużą satysfakcję. Jednak u 1 do 2% kobiet odnotowano ciężki uraz niedokrwienny macicy. Podczas tej procedury wszystkie włókniaki mogą być leczone w tym samym czasie. Chociaż zabieg ten nie jest lekarstwem na włókniaki, stanowi obiecującą opcję dla kobiet z licznymi włókniakami i/lub guzami macicy.

W badaniu dokonano przeglądu 50 pacjentek i stwierdzono, że wszystkie 57 przypadków włókniaków było leczonych z powodzeniem. Wykluczono jedynie fibroidy FIGO 1 i FIGO 2, a najcięższy fibroid miał 12 cm średnicy. W 18 przypadkach wykonano pojedynczą ablację, natomiast w 16 przypadkach wykonano dwa lub więcej etapów ablacji. Średni czas ablacji wynosił dziewięć minut i 12 sekund, a 86 procent pacjentek zgłaszało poprawę objawów po zabiegu.

Włókniaki to nienowotworowe guzy, które rozwijają się w macicy. Są one powszechnie obecne u kobiet w wieku rozrodczym, a zabiegi są zwykle wskazane w przypadku objawowych włókniaków. Istnieje kilka nieinwazyjnych procedur dostępnych w leczeniu włókniaków, w tym MRgFUS (HIFU) lub laparoskopowa myomektomia.

Przed wdrożeniem tej procedury do leczenia włókniaków istnieje kilka ważnych względów bezpieczeństwa. Jednym z ważnych rozważań jest ilość utraty krwi po zabiegu. W tym badaniu ryzyko chirurgicznej utraty krwi było niskie, a zabieg zmniejszył przezszyjkową utratę krwi i wskaźniki transfuzji. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy RFVTA jest realną opcją leczenia chorych na włókniaki z wysokim ryzykiem nawrotu.

Podobne tematy