Elektrokoagulacja Vs Koagulacja laserowa

Efekty uboczne krioterapii

Jeśli masz naczyniaka pajęczego lub teleangiektazję, możesz zastanawiać się, czy wybrać Elektrokoagulację czy Koagulację Laserową do usunięcia guza. Obie procedury mogą być skuteczne i mają minimalny czas przestoju. Dowiedz się, jak działa każda z procedur i czego można się spodziewać podczas zabiegu.

Elektrokoagulacja vs koagulacja laserowa

Elektrokoagulacja to procedura, która wykorzystuje prąd elektryczny do niszczenia tkanek. Może być stosowany do usuwania tagów skórnych, naczyniaków wiśniowych, milii i złogów cholesterolu – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu klinikaurodynasaskiej.pl. Elektrokoagulacja jest bezpieczna i skuteczna w usuwaniu tagów skórnych, przerostów łojowych, zaskórników i łojotokowego rogowacenia papulos nigeria z minimalnym czasem przestoju.

Elektrokoagulacja wykorzystuje elektrodę bipolarną lub monopolarną do wytwarzania prądu o wysokim natężeniu. Ponieważ prąd jest wysoki, elektrody tworzą cienką warstwę zwęglonej tkanki na powierzchni skóry, ograniczając uszkodzenia tkanek leżących pod skórą. Należy jednak pamiętać, że elektrody mogą pozostawić trwałe blizny i białe ślady.

Elektrokoagulacja najlepiej sprawdza się w leczeniu małych naczyń krwionośnych, których średnica nie przekracza dwóch do trzech milimetrów. Najlepsza do tego celu końcówka elektrody ma metaliczną kulę o średnicy od dwóch do pięciu milimetrów. Można ją przyłożyć bezpośrednio do powierzchni łóżka chirurgicznego lub pośrednio, dotykając hemostatem lub kleszczykami Adsona.

Elektrokoagulacja jest bardziej skuteczna niż koagulacja laserowa w przypadku owrzodzeń śluzówki. Koagulacja laserowa wymaga jednak więcej energii i mocy i nie jest tak bezpieczna. Stanowi jednak realną opcję dla dużej liczby pacjentów. Jest bezpieczna i skuteczna w zmniejszaniu krwawienia i ustępowaniu ostrych owrzodzeń.

Koagulacja laserowa jest szybszym sposobem usuwania zmiany. Natomiast elektroresekcja wykorzystuje elektrodę, która nacina skórę, jednocześnie uszczelniając krwawiące naczynia. Elektroresekcja lepiej sprawdza się w przypadku dużych, względnie naczyniowych zmian. Elektroda, którą zwykle jest drut wolframowy, wytwarza prąd o niskim napięciu i wysokim natężeniu.

Elektroselekcja vs laser

Elektroselekcja jest zabiegiem chirurgicznym, który wykorzystuje prąd elektryczny do cięcia tkanki. Elektroda tnąca to zazwyczaj cienka igła lub pętla z drutu, która jest powoli wprowadzana do tkanki. Gdy elektroda przechodzi przez tkankę, tworzy się wokół niej otoczka parowa, co powoduje gładkie cięcie. Jej zaletą jest również minimalna moc, szybszy zabieg i podobne gojenie się rany pooperacyjnej. Elektroresekcja nie jest jednak pozbawiona wad. Potencjalne działania niepożądane obejmują oparzenia elektryczne, porażenie prądem oraz przenoszenie infekcji.

Elektroresekcja zmniejsza również ryzyko utraty krwi. Elektrokoagulacja i elektroresekcja mogą być wykonywane jednocześnie, aby zminimalizować utratę krwi. Połączenie prądów elektroselekcji i elektrokoagulacji umożliwia operatorowi leczenie wielu zmian jednocześnie, zmniejszając ryzyko nadmiernego krwawienia. Kolejną zaletą stosowania tej kombinacji jest to, że może być ona szybsza niż techniki skalpelowe.

Elektrokoagulacja vs koagulacja laserowa w przypadku pajączków

Istnieje kilka opcji leczenia pajączków, ale od wielu lat stosuje się elektrokoagulację. Zabieg ten polega na przepuszczaniu prądu o niskim poziomie częstotliwości radiowej lub prądu stałego przez niewielką sondę umieszczoną na znamieniu. Powoduje to zniszczenie naczynia teleangiektazji, które następnie jest wchłaniane przez otaczające tkanki. Może być również stosowany do usuwania tagów skórnych i zaskórników.

Elektrokoagulacja wykorzystuje łagodny prąd elektryczny do koagulacji rozciągniętych naczyń włosowatych i jest to nieinwazyjny, bezpieczny zabieg na przebarwienia skóry. Sonda jest sterylna, a zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci mogą odzyskać po zabiegu i natychmiast wznowić codzienne życie. Koagulacja laserowa to kolejna opcja w przypadku naczyniaków pajączkowych.

Elektrochirurgia, znana również jako elektrokauteryzacja, wykorzystuje końcówkę elektrody, która stanowi źródło oporu elektrycznego. Ponieważ końcówka może się bardzo nagrzewać, może powodować oparzenia tkanek. Elektroresekcja natomiast wykorzystuje maleńką elektrodę aktywną i jest mniej inwazyjną opcją w przypadku naczyniaków pająka.

Elektrokoagulacja jest idealna do krzepnięcia małych naczyń krwionośnych, które mają mniej niż dwa do trzech milimetrów średnicy. Końcówka elektrody zabiegowej zawiera małą metalową kulę, która ma średnicę około dwóch do pięciu milimetrów. Elektroda jest przykładana do łożyska chirurgicznego za pomocą hemostatu lub kleszczyków Adsona.

Koagulacja laserowa stała się popularną opcją leczenia naczyniaków pajęczynowych. Wykorzystuje się w niej laser z fosforanem tytanu potasu. Technika ta jest stosowana od ponad dekady i jest bardziej skuteczna niż elektrokoagulacja. Zabieg może być wykonany szybko i bezpiecznie.

Elektrokoagulacja vs koagulacja laserowa w przypadku teleangiektazji

W badaniu porównano elektrokoagulację vs koagulację laserową ze standardowym leczeniem endoskopowym teleangiektazji u pacjentów, którzy mieli aktywne krwawienie z odbytu. Pacjenci byli randomizowani do otrzymania jednego lub drugiego leczenia. Pacjenci przeszli procedurę zgodnie z ustawieniami lasera i bipolarnej eletrokoagulacji (BEC) lub koagulacji plazmą argonową (APC). Elektrokoagulacja bipolarna polega na zastosowaniu lekkiego nacisku na zmienioną chorobowo tkankę. Pacjenci poddawani byli leczeniu przez minimum 7 sesji.

Metoda elektrokoagulacji jest skuteczna w przypadku krzepnięcia małych naczyń krwionośnych, które zazwyczaj mają mniej niż 2 mm średnicy. Polega na zastosowaniu elektrody, której końcówkę stanowi metalowa kula o średnicy od 2 do 5 mm. Końcówkę przykłada się bezpośrednio do powierzchni łóżka chirurgicznego lub pośrednio za pomocą hemostatu lub kleszczyków Adsona.

Elektrochirurgia często nazywana jest elektrokauteryzacją. Ten rodzaj zabiegu wykorzystuje elektrodę czynną do dostarczania prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Końcówka elektrody staje się gorąca i powoduje oparzenia tkanek. Elektrodesykacja to inna metoda, która wykorzystuje aktywną elektrodę i wiąże się z mniejszym ryzykiem oparzenia tkanek.

Elektrokoagulacja wykorzystuje elektrody bipolarne lub monopolarne do wytworzenia prądu o wysokim napięciu. Elektrokoagulacja wysokonapięciowa tworzy warstwę zwęglonej tkanki na dużym obszarze. Wysokie napięcie pokonuje opór w szczelinie powietrznej, co zapobiega uszkodzeniu skóry właściwej. Zabieg wymaga również specjalistycznego stołu o nieprzewodzącej powierzchni.

Podobne tematy