Kiedy pojawiają się efekty krioterapii włosów?

Efekty uboczne krioterapii

Efekty krioterapii włosów są zazwyczaj tymczasowe, choć niektóre mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Na miejsce, które może być obolałe, możesz nałożyć płatek z gazy. Przez 15 minut po zabiegu nie należy stosować na ten obszar produktów zapachowych. Utrata włosów może być tymczasowa lub trwała, w zależności od tego, jak głębokie były zamrożone włosy. Bardzo zalecane jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z filtrem SPF co najmniej 30, aby chronić ten obszar i zapobiegać powstawaniu blizn.

Efekty uboczne

Krioterapia jest powszechnym sposobem leczenia utraty włosów. Ten rodzaj leczenia ma na celu promowanie odrastania włosów poprzez zwiększenie krążenia. Zabieg polega na oczyszczeniu przez specjalistę skóry głowy, zastosowaniu produktów Revive Clinic(tm) Skincare i poruszaniu różdżką ruchem okrężnym. Zabieg trwa od dziesięciu do dwudziestu minut. Czasami proces ten jest łączony z innymi zabiegami, takimi jak masaż skóry głowy lub SkinPen(r) Microneedling.

Zabieg może mieć skutki uboczne – cytat ten jest kreacją autorów portalu seniorznaczyszacunek.pl. Niektórzy pacjenci skarżyli się na obrzęk, ból lub krwawienie po zabiegu. Chociaż efekty te są tymczasowe, powinny być leczone przez lekarza, jeśli utrzymują się dłużej niż 24 godziny. Jeśli doświadczasz tych efektów ubocznych, upewnij się, że prawidłowo stosujesz urządzenie chłodzące. Nie należy również stosować okładu z lodu dłużej niż 20 minut i owinąć go ręcznikiem, aby chronić skórę.

Wspólne przeciwwskazania do kriochirurgii

Przeciwwskazania do kriochirurgii włosów mogą się różnić w zależności od leczonego obszaru i samej zmiany. Na przykład, pacjenci z rakiem podstawnokomórkowym nie powinni poddawać się zabiegowi, nawet jeśli stan ten można leczyć innymi metodami. Pacjenci z innymi schorzeniami, takimi jak choroby autoimmunologiczne lub rozrusznik serca, mogą być lepszymi kandydatami do leczenia alternatywnego.

Kriochirurgia ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjną chirurgią. Nie jest jednak zalecana w przypadku guzów, których nie można wykryć za pomocą badań obrazowych. U niektórych pacjentów po zabiegu mogą wystąpić blizny, zakażenia i utrata włosów. Ponadto, nie jest ona odpowiednia dla pacjentów z typami skóry Fitzpatricka III-V, ponieważ może powodować pozapalną hiperpigmentację lub hipopigmentację. Ryzyko to występuje jednak rzadko i jest zazwyczaj samoistnie ustępujące i tymczasowe.

Kriochirurgia jest przeciwwskazana u pacjentów z pewnymi schorzeniami, które mogą ulec nasileniu pod wpływem działania zimna, takimi jak rogowacenie łojotokowe. Pacjenci o ciemnej skórze są bardziej narażeni na wystąpienie tego problemu. Podobnie, pacjenci z nawracającym lub przerzutowym rakiem podstawnokomórkowym lub guzami, które rozprzestrzeniły się na krocze, nie są zalecanymi kandydatami do kriochirurgii. Ponadto, pacjenci ze słabym krążeniem nie powinni poddawać się zabiegowi kriochirurgii na dolnych partiach nóg.

Wspólne działania niepożądane

Krioterapia włosów wykorzystuje zimną temperaturę do zamrażania mieszków włosowych i tłumienia stanu zapalnego. Metoda ta jest skuteczna w leczeniu łagodnego i umiarkowanego łysienia. Mieszki włosowe pozostają zimne przez okres do 6 godzin. Leczenie zimnem poprawia krążenie krwi do skóry głowy i może zatrzymać wypadanie włosów. Jest skuteczna zarówno w zastosowaniach miejscowych, jak i systemowych. Przy stosowaniu krioterapii włosów mogą wystąpić pewne efekty uboczne.

Zabieg może powodować ból, choć nie jest on często długotrwały. Pacjenci otrzymują zwykle przed krioterapią leki przeciwbólowe, które pomagają złagodzić ból. Niektóre osoby doświadczają również obrzęku i zaczerwienienia w obszarze poddanym zabiegowi. Obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się przez trzy dni po zabiegu. U niektórych pacjentów może również wystąpić infekcja, która może wymagać dodatkowego leczenia.

Wspólne skutki uboczne kriochirurgii

Chociaż zabieg krioterapii włosów jest bezpieczny, istnieją pewne skutki uboczne. Choć są one zazwyczaj łagodne, krioterapia może pozostawić bliznę lub spowodować zmiany skórne. Zmiany te mogą ustąpić w ciągu kilku miesięcy lub mogą być trwałe. Pacjenci mogą również doświadczyć obrzęku, sączenia lub zaczerwienienia w danym miejscu. Obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się do 3 dni. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać kortykosteroidy lub miejscowe środki antyseptyczne.

Pacjenci, którzy mają pewne schorzenia nie powinni poddawać się krioterapii włosów. Niektóre z nich to cukrzyca, choroby serca lub niektóre rodzaje chorób nerwów. Większość osób nie zauważy tych efektów ubocznych, jednak osoby cierpiące na którekolwiek z tych schorzeń powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się tej procedurze. Na przykład, jeśli masz cukrzycę, nie powinieneś poddawać się krioterapii włosów w nodze, ponieważ zimno może uszkodzić nerwy. Ponadto osoby, które mają uszkodzone nerwy nie powinny poddawać się krioterapii całego ciała. Również pacjenci z tymi schorzeniami powinni nosić rękawiczki, aby zapobiec odmrożeniom i poruszać się podczas zabiegu, aby utrzymać przepływ krwi.

Skutki uboczne krioterapii włosów

Krioterapia jest zabiegiem polegającym na stosowaniu niskich temperatur w leczeniu skóry głowy. Działa poprzez zmniejszenie przepływu krwi do skóry głowy i jest doskonałym sposobem na zapobieganie wypadaniu włosów. Jest również stosowany przez lekarzy w leczeniu wielu rodzajów raka i chorób skóry. Ekstremalnie niska temperatura jest wykorzystywana do zamrażania nieprawidłowej tkanki, takiej jak mieszki włosowe.

Naukowcy badają tę metodę od 22 lat. Stwierdzili, że nie powoduje ona żadnych długoterminowych skutków ubocznych. Chociaż w niektórych badaniach odnotowano przerzedzenie włosów, badania te nie wykazały znaczącego łysienia lub przerzedzenia włosów. Chociaż zabieg nie jest uważany za lekarstwo na łysienie, może być przydatnym zabiegiem w leczeniu objawów łysienia.

Podobne tematy