Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jego popularność wynika z silnych właściwości nawilżających i wypełniających oraz bezpieczeństwa stosowania. Na czym właściwie polega ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym? Wyjaśniamy.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid) to związek chemiczny, który naturalnie występujący w tkankach i płynach ustrojowych ludzi i zwierząt. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 15 g tego naturalnego wypełniacza, z czego połowa w skórze. Około 1/3 całej zawartości kwasu hialuronowego obecnego w organizmie jest każdego dnia usuwana i zastępowane cząsteczkami nowopowstałymi. W procesie starzenia się skóry ilość kwasu hialuronowego sukcesywnie maleje, przez co skóra staje się coraz bardziej wiotka, sucha i pomarszczona. Od 25 do 50 roku życia ilość tej substancji w skórze zmniejsza się o 50%, a ok. 80 roku życia ulega niemal całkowitemu zanikowi.
Kwas hialuronowy ma wiele korzystnych właściwości:
- odpowiada za nawodnienie i gładkość skóry;
- wiąże wodę w skórze – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest zdolna do 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości, a 1 g kwasu hialuronowego może związać 6 litrów wody;
- ogranicza przenikanie patogenów;
- wspomaga gojenie się ran – stymuluje czynniki wzrostu i zapobiega bliznowaceniu tkanek.
Kiedy warto zdecydować się na zabieg wypełniaczem?
Ponieważ kwas hialuronowy występuje w skórze naturalnie, jest substancją bezpieczną praktycznie dla każdego. Istnieje niewiele przeciwwskazań do zastosowania wypełniacza. Mogą go stosować osoby w każdym wieku i o każdym rodzaju skóry – nawet ze skórą wrażliwą i naczynkową. Przeciwwskazania do zabiegów iniekcyjnych kwasem hialuronowym to m.in. ciąża i karmienie piersią, miesiączka, epilepsja, porfiria, alergia na kwas hialuronowy, nowotwory, infekcje skórne, zażywanie leków przeciwzapalnych typu aspiryna. Przed zabiegiem zawsze odbywa się konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, podczas której specjalista wyklucza przeciwwskazania i dobiera odpowiedni rodzaj i dawkę kwasu hialuronowego do potrzeb pacjenta.
Kwas hialuronowy stosuje się w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych należą: wypełnianie zmarszczek, powiększanie ust, mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym – skorzystasz z nich w katowickiej Klinice Miracki. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się inną formę podania kwasu hialuronowego. Mezoterapia kwasem hialuronowym polecana jest osobom, które chcą uzyskać efekt nawilżenia i rewitalizacji skóry. Zabieg ten można powtarzać dość często dla wzmocnienia efektów. Wypełnianie zmarszczek wymaga użycia usieciowanego kwasu hialuronowego w formie żelu, który daje trwalsze i bardziej widoczne efekty. Zabieg ten polecany jest osobom, u których proces starzenia jest już zaawansowany.
Wypełnianie kwasem hialuronowym – efekty
Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego niemal od razu pojawiają się efekty. Regularne korzystanie z zabiegów takich, jak wypełnianie kwasem hialuronowym czy mezoterapia igłowa prowadzi do:
- intensywnego nawilżenia skóry,
- wygładzenia powierzchni skóry,
- redukcji drobnych zmarszczek,
- wzmocnienia bariery ochronnej skóry,
- poprawy napięcia i sprężystości skóry,
- nadania skórze wypoczętego wyglądu,
- redukcji cieni pod oczami,
- ogólnej poprawy kondycji skóry.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Podobne tematy