Usuwanie zmian skórnych metodą krioterapii

Usuwanie zmian skórnych metodą krioterapii

Krioterapia to zabieg na zmiany skórne, który jest mniej inwazyjny niż zabieg chirurgiczny. Zabieg jest stosunkowo bezbolesny, choć okolica może być zdrętwiała. Podczas zabiegu, który można powtarzać dowolną ilość razy, zazwyczaj nie występuje krwawienie. Dotknięte miejsce może być wrażliwe przez krótki okres po zabiegu, może też pojawić się pęcherz lub mała blizna. Zabieg jest również tańszy i mniej inwazyjny niż tradycyjna chirurgia.

Efekty uboczne

Krioterapia w celu usunięcia zmian skórnych jest powszechnie stosowanym zabiegiem, który polega na zamrożeniu skóry, a następnie jej rozmrożeniu. Proces ten jest zazwyczaj bolesny, a pacjent powinien przyjąć środki przeciwbólowe przed zabiegiem, aby zmniejszyć dyskomfort. Niektórzy pacjenci zgłaszają obrzęk i zaczerwienienie po zabiegu, ale jest to zwykle przejściowe. W wyniku zamrożenia może wystąpić krwawienie, a w ciągu kilku dni utworzy się strup. W niektórych przypadkach może wystąpić łagodny przypadek zakażenia i pacjent będzie musiał zastosować miejscową terapię antyseptyczną w celu leczenia infekcji.

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych krioterapii jest powstawanie blizn. Znane jako blizny przerostowe lub keloidy, blizny te są twardą, zaokrągloną naroślą na skórze. Mogą się one rozwinąć u każdego, ale są bardziej prawdopodobne u osób o ciemniejszej skórze. Pigmentacja pacjenta może się również zmienić z powodu zamrożenia. Krioterapia może również powodować drętwienie dotkniętego obszaru. Jest to jednak zwykle przejściowe i znika w ciągu kilku następnych miesięcy.

Krioterapia to zabieg, w którym dermatolog wykorzystuje ciekły azot do zamrażania zmian skórnych. Ciekły azot ma najniższą temperaturę topnienia i największą zdolność zamrażania tkanek. Stosowane są również inne czynniki kriogeniczne, takie jak eter dimetylowy i propan. Nie ma standardowej zalecanej dawki do krioterapii, a ilość potrzebnego kriogenu będzie zależała od charakteru zmiany i jej lokalizacji.

Krioterapia do usuwania zmian skórnych może być bardzo skuteczna, niedroga i prosta w podawaniu. Może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i może zapewnić doskonałe rezultaty kosmetyczne. Metoda ta musi być wykonywana z dokładnym zrozumieniem metody stosowania i potencjalnych powikłań. Pacjenci przed poddaniem się zabiegowi powinni uzyskać poradę i zostać poinformowani o ryzyku i skutkach ubocznych. Ponadto, kriochirurgia musi być wykonywana przez wykwalifikowanego pracownika medycznego.

Krioterapia może usunąć wiele różnych łagodnych i złośliwych zmian skórnych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku rogowacenia aktynicznego, rogowacenia łojotokowego i choroby Bowena. Jest również stosowany w leczeniu nowotworów i komórek przednowotworowych w skórze.

Powikłania

Krioterapia, zwana również kriochirurgią, jest powszechnie stosowaną metodą usuwania zmian skórnych, zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Jest drugim po wycięciu skóry najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinecie. Jej działanie polega na zamrażaniu i rozmrażaniu tkanek w celu ich zniszczenia. Skóra ulega reepitelizacji w miejscu poddanym zabiegowi, a większość działań niepożądanych krioterapii jest krótkotrwała. Pamiętaj, że taki zabieg wymaga dłuższego gojenia się, więc jeśli planujesz dokonać go przed wielkim dniem takim jak np. rocznica zaręczyn to musisz uwzględnić czas spędzony w gabinecie!

Kriochirurgia jest niedrogą, skuteczną metodą leczenia wielu łagodnych i złośliwych zmian skórnych. Metoda ta jest bezpieczna, szybka i łatwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Chociaż najczęściej stosuje się ją w leczeniu brodawek i rogowacenia aktynicznego, można ją stosować w przypadku wielu łagodnych i przedzłośliwych stanów chorobowych. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z kriochirurgią i lekarze muszą być ich świadomi.

Ciekły azot jest rozpylany na zmianę skórną za pomocą urządzenia rozpylającego. Istnieje kilka metod podawania ciekłego azotu, a najczęstszą jest technika otwarta. Inna metoda to krioterapia półotwarta, która polega na podawaniu ciekłego azotu przez stożek lub płytkę, która kieruje go na zmianę. Wreszcie, technika zamknięta/kontaktowa wykorzystuje sondę, która jest chłodzona ciekłym azotem. Jeśli sonda zostanie usunięta siłą, może uszkodzić tkankę i spowodować krwawienie.

Najpopularniejszym kriogenem jest ciekły azot, choć najpierw stosowano inne substancje, takie jak sprężony śnieg dwutlenek węgla i ciekłe powietrze. W latach 40. ubiegłego wieku ciekły azot stał się łatwo dostępny. Od tego czasu metoda ta stała się powszechnie stosowana w przypadku zmian łagodnych. Podczas gdy metoda zanurzenia w bawełnie jest nadal szeroko stosowana, nowe techniki rozpylania ciekłego azotu stają się coraz bardziej popularne. Te nowsze techniki rozpylania pozwalają lekarzom na leczenie ciekłym azotem zarówno zmian przedzłośliwych, jak i złośliwych.

Krioterapia jest skuteczna w usuwaniu różnych zmian łagodnych, w tym zrogowaceń i brodawek wirusowych. Może być również stosowana w leczeniu raka podstawnokomórkowego, a nawet może być stosowana w celu zapobiegania jego progresji do raka płaskonabłonkowego. Krioterapia może również pomóc wzmocnić system odpornościowy otaczających komórek skóry.

Koszt

Kriochirurgia jest niedrogim, skutecznym sposobem usuwania wielu popularnych zmian skórnych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku brodawek i rogowacenia aktynicznego, ale jest ona również skuteczna w przypadku wielu innych łagodnych i przedzłośliwych chorób skóry. Koszt usunięcia zmian skórnych za pomocą krioterapii może być różny w zależności od rodzaju zabiegu i lokalizacji zmian.

Pojedyncza sesja krioterapii może usunąć tag skórny. Dwie do czterech sesji mogą być konieczne do całkowitego usunięcia łagodnej zmiany skórnej. Koszt krioterapii zależy od wielkości zmiany i doświadczenia świadczeniodawcy. Większość łagodnych zmian można usunąć podczas jednej wizyty, ale brodawki mogą wymagać oczyszczenia przed zabiegiem.

Najczęściej stosowanym rodzajem czynnika kriogenicznego jest ciekły azot, który ma najniższą temperaturę wrzenia i największą zdolność zamrażania tkanek. Można jednak stosować inne czynniki kriogeniczne. Czynniki te są bardziej odpowiednie do leczenia zmian łagodnych i nie są tak skuteczne w przypadku raka skóry. Do zabiegów domowych stosuje się również propan i eter dimetylowy. Metody te nie usuwają jednak zmian inwazyjnych i zawsze istnieje ryzyko powstania blizny.

Kriochirurgia kosztuje od 100 do 500 dolarów, choć zależy to od miejsca zamieszkania i wybranego chirurga plastycznego. Sama procedura jest łatwa i może być zakończona w ciągu zaledwie jednego dnia. Jednak pacjenci powinni wziąć pod uwagę, że wyniki mogą być tymczasowe i mogą wymagać trochę czasu na wyleczenie. U niektórych pacjentów mogą wystąpić jasne lub ciemne plamy w leczonym obszarze, ale z czasem ulegną one poprawie.

Chociaż kriochirurgia nie jest lekarstwem na raka, może być skuteczna w przypadku różnych zmian skórnych, w tym brodawek i rogowacenia aktynicznego. Może nawet leczyć niektóre rodzaje komórek przedrakowych na szyjce macicy.

Przed zabiegiem lekarz wyjaśni procedurę i związane z nią ryzyko. Może również wyjaśnić, jak bolesny jest zabieg. Do przeprowadzenia zabiegu wymagany będzie formularz zgody.

Wymagania dotyczące zabiegu

Krioterapia polega na bezpośrednim zastosowaniu kriogenu na zmianę chorobową. Lekarz dobiera odpowiednią dyszę w zależności od wielkości i lokalizacji zmiany i trzyma ją w odległości około 1 cm od powierzchni skóry. Zmiana jest spryskiwana do momentu utworzenia się kulki lodu, która wyznacza margines. Łagodna zmiana może mieć rozprzestrzenianie się na boki o dwa milimetry, ale zmiany złośliwe mogą mieć rozprzestrzenianie się o pięć milimetrów lub więcej. Zabieg powtarza się kilkakrotnie, aby zakończyć cykl zamrażania i rozmrażania.

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentki o ciąży i wszelkich innych istotnych stanach medycznych. Większość badań medycznych w czasie ciąży jest unikana lub minimalizowana, aby zapobiec narażeniu płodu na promieniowanie. Więcej informacji na temat ciąży i promieniowania rentgenowskiego można znaleźć na stronie Safety of X-ray, Interventional Radiology, and Nuclear Medicine Procedures. Jeśli zmiana jest głęboka, może być zalecany krótki pobyt w szpitalu. Jeśli zmiana jest powierzchowna, nocleg zwykle nie jest konieczny.

Sam zabieg jest stosunkowo szybki i bezbolesny. Pacjenci powinni unikać nakładania makijażu na obszar poddawany zabiegowi, a przed zamrożeniem skóry lekarz zastosuje miejscowe znieczulenie. Ciekły azot stosowany w zabiegu jest podobny do procesu zamrażania kurzajek. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w warunkach gabinetowych.

Krioterapia jest skuteczną metodą leczenia różnych zmian skórnych. U niektórych pacjentów może być konieczny pojedynczy zabieg, ale zazwyczaj jest on powtarzany w odstępach dwutygodniowych, aż do ustąpienia zmian lub gdy pacjent nie wymaga już leczenia. Chociaż procedura jest w dużej mierze bezpieczna, po zabiegu mogą się rozwinąć nowe zmiany, co wymaga dalszej obserwacji.

Przed poddaniem się krioterapii pacjenci powinni przejść wstępną konsultację z dermatologiem. Konsultacja ta jest konieczna, aby upewnić się, że zabieg jest bezpieczny. Z zabiegiem związane są różne zagrożenia i działania niepożądane, a lekarz powinien szczegółowo wyjaśnić pacjentom te zagrożenia.

Krioterapia, zwana również kriochirurgią, jest skuteczną metodą leczenia łagodnych i złośliwych zmian skórnych. Procedura wykorzystuje ciekły azot lub gaz argon do zamrożenia dotkniętego obszaru, co powoduje śmierć komórek. Podczas krioterapii pacjent może odczuwać niewielkie podrażnienia. Jednak skutki uboczne zabiegu są krótkotrwałe.

Podobne tematy